Számadás

Madarakat mentünk már 35 éve. Ezt azért írom így, mert azóta van diplomám, és azóta mentem a madarakat párommal, munkatársaimmal, önkéntes segítőinkkel együtt. Kezdődött ez 1984-ben egy egerészölyvvel, melyet akkori hereford húsmarha állomány ellátását segítő, kiváló, és szeretett szaksegédem, Szarvas Bandi talált a Pente-zugban, és Simson motorján a katonai mikádója alatt szállított tíz kilométeren át a havas-jeges pusztán a Hortobágyi Állami Gazdaság Szásztelki Kerületének irodájába. Az ölyv szárnya eltörött, nem tudott repülni, sem zsákmányt ejteni, és biztosan elpusztult volna a téli hidegben. Szásztelki szolgálati lakásunk lett az otthona, először a konyha, majd a padlás, ahonnan tavasszal gyógyultan távozott a saját szárnyán. Az elengedésben az akkor 9 éves kislány, Szűcs Edit is részt vett, aki folyamatosan segédkezett az ápolásában. Később, már asszony korában ő lett az első fecske gondozó szakemberünk, majd pár éve Spanyolországból hazaköltözve kislányával együtt tért vissza hozzánk önkéntesnek. Két éve, a Tisza-tó jegéről mentett hattyúval készült képe bejárta az országot.

Tiszafüred, 2017. január 8.
Jégbe fagyott hattyút ment Szűcs Edit, a Hortobágyi Madárkórház önkéntes segítője a Tisza-tavon Tiszafüred és Poroszló között 2017. január 8-án.
Fotó: Czeglédi Zsolt/MTI

Azóta több mint tízezer madarat mentettünk, szervezett körülmények között, az országban elsőként 1991-óta mint Pusztadoktor Kft, a Hortobágyi Nemzeti Park megbízásából, majd 1999-től, idén huszadik éve, önállóan, mint Madárkórház Alapítvány, mely a 2006-tól megnyílt Hortobágyi Madárpark üzemeltetője.
Kezdtük ezt évi 20-30, majd 2-300 madárral, ma már évente több mint 2300 madarat mentünk önkéntes hálózatunk segítségével. E célból a múlt évben szakmai képzéseket indítottunk országszerte, Hortobágyon 2, Budapesten 3, Kaposváron 1 alkalommal, melyeken összesen 265 fő vett részt, akik közül 74-en tettek sikeres vizsgát, és 39-en írtak alá önkéntes szerződést, hozzájárulva elérhetőségük nyilvános közzétételéhez madármentő önkénteseink között.
Segítségükkel a múlt évben a kórházba került madarak száma 1309 db, ezen felül szentesi mentőállomásunkon 285, nyíregyházi mentőállomásunkon 112, és vizsgázott madármentő önkénteseink közül Budapesten Slamovics Zsuzsa 104 , a Rákosmenti Mezőőri Szolgálat 81, Bíborné Veres Dorottya 52, Patakfalvi Orsolya 52, Sztrehárszki Lili 4, Budakalászon Paulheim Rita 15, Szekszárdon 142, Sajtoskálon Kovács Gábor 35, Kaposváron Fehérváry Zita 21, Tiszaföldváron Hajdú István 35 madár mentési szállítását jelentette a teljesség igénye nélkül, melyek elsősegély nyújtását és átmeneti ápolását végezték. Ez összesen 2355 madár mentése, melynek jelentős részét visszaadtuk a természetnek, egy részük további kezelés után lehet szabad, más részük tartósan sérültként élhet élete végéig a Hortobágyi Madárparkban.
Tesszük ezt követőinkkel, együttműködő társszervezeteinkkel együtt, mint a Dunántúlon 25 éve dr. Berkényi Tamás állatorvos kollégám tevékenységével Székesfehárvár és Sukoró telephelyén évi 600 madarat fogadó Vadmadárkórház Alapítvánnyal, és Borsodban 5 éve Lehoczky Krisztián vezetésével a Mályi Természetvédelmi Egyesülettel, mely 2018-ban 1200 madár mentéséről számolt be. Ahogy mi, és madármentő önkénteseink is, ők is irányítanak sérült madarakat a legközelebbi szakmai segítséget biztosító állatkertbe, nemzeti parki és Magyar Madártani Egyesületi, valamint más, állami és civil mentőhelyekre.
Bárhova is kerül a beteg, a sikeres gyógyítás, és a szabad természetbe való visszakerülés esélye leginkább az időtényezőtől függ. Az azonnali, szakszerű elsősegélynyújtás, a túlélés biztosítása, a sérült testrész stabilizálása és konzerválása az órákon belül, de legkésőbb aznapi műtéti beavatkozáshoz ugyan olyan fontos, mint szükség esetén kórházba szállítás, és ott az azonnali sürgősségi ellátás, legtöbbször csontműtét. Erre alkalmas állatkórház nincs mindenhol, madárra szakosodott, és csontműtétekben jártas állatorvos talán egy tucat, és aki ezek közül azonnal elérhető, és hajlandó akár éjszaka is rendelkezésre állni, és ráadásul ingyen dolgozni, az még kevesebb. Amire bennünket megtalálnak, és eljut hozzánk a beteg, már általában túl van az ideális műtéti beavatkozás aznapi lehetőségén, és sokszor súlyosan szennyezett, fertőzött, többszörösen, szilánkosan tört szárnyakat-lábakat kell összerakni. A mi kórházi forgalmunk szerint ez napi 4-5, esetenként több mint tíz műtét, a csúcs mindig hétvégén, vagy ünnepnapon és általában éjszaka, mert akkor érnek rá az emberek kirándulni, és észrevenni, bejelenteni a sérült madarakat, és amire megérkezik, már este van. Ilyenkor ágyból kikelve, munkatársaink szabadidejüket feláldozva tesszük a dolgunkat, ami természetes. Egy műtét másfél óra, de sokszor háromórásra is elhúzódik. Nincs mindig sikerélmény, mert a legjobb odafigyelés és szakmai precizitás, tapasztalat, kitartás, bravúros műtéti megoldás ellenére is ottmaradhat a madár a műtőasztalon, vagy a sikeres műtét utáni napokban adja fel. Ha életben marad, a szabadon bocsátás lehetőségének 70 %-a az utókezelésen múlik. A hortobágyi Madárkórházban 10 dolgozó és csúcsszezonban két állatorvos és 20 önkéntes váltott műszakban megfeszített munkával lát el, kezel, gondoz, etet napi 30-40 akut beteget és 2-300 további ápoltat. Nyáron se szabadság, se hétvége, csak túlóra, mely próbára teszi az ebben résztvevők emberfeletti stressztűrő képességét, családjuk türelmét és kitartását, mindezt minimálbérét, vagy ingyen, mert a szűkös anyagi forrásainkból nem futja többre.
De ha meggyógyul és szabadon bocsátjuk, az kárpótol mindezért!
A vadon élő madarak tulajdoni jogát az állam gyakorolja, a vadászható fajok kezelését a vadászatra jogosultakra bízza, de a védettekről saját apparátusával nem képes teljes mértékben gondoskodni. Ebben segítenek a civil szervezetek, köztük mi is, melyek gyorsabb reagálásúak, és költséghatékonyabbak, mint az állam munkaidőben és ügyeleti rendszerben dolgozó alkalmazottai.
Bár a mentés, a szállítás, orvosi ellátás, kórházi ápolás itt is pénzbe kerül, tesszük ezt önkénteseinkkel együtt munkadíj szempontjából ingyen, némi költségelszámolással, ha futja az adományokból és a 1 %-os felajánlásokból, ha nem, akkor saját zsebből kiegészítve. Mert, ha nincs kinek benyújtani a számlát, a Mennyei Atya így gondoskodik róluk.

Dr. Déri János

 

Hálásan köszönjük támogatóinknak a segítségét! Kérjük, adója 1 %-ával és adományaival segítse Ön is ezt a nemes ügyet! Kórházunk az év minden napján nyitva áll a látogatók előtt. Jöjjön el, és győződjön meg arról személyesen, hogy jó helyre került a támogatása! Munkánkban bárki részt vehet, próbálja ki, és ha tetszik, legyen önkéntesünk! 1 %-os felajánlását a Madárkórház Alapítvány 18557899-1-09-es adószámára teheti, adományokat az alapítvány 59900029-10001868 számú bankszámlájára várunk.

Támogatásával Ön is hozzájárulhat, hogy még több madár kerülhessen vissza egészségesen a természetbe!
Madárkórház Alapítvány, adószám: 18557899-1-09

Rendelkező Nyilatkozat a személyi jövedelemadó 1+1%-áról:

rendelkező nyilatkozat 1+1%-ról

Bankszámlaszám: HU50 59900029-10001868-00000000, Takarékbank

Támogasd erőfeszítéseinket online, bankkártya segítségével!

Friss híreink

  • Fecskekatasztrófa

  • Szeptember közepén egy hétévente megrendezésre kerülő nemzetközi rétisas konferencián vettem részt, Horvátországban vol[...]

A Pusztadoktor Magazinból

  • Segélykérő  állatok

  • A félreértések elkerülése érdekében itt most nem olyan esetekről lesz szó, hogy pl. bejelentés érkezik a Madárkórházba [...]
  • Fecskekatasztrófa

  • Szeptember közepén egy hétévente megrendezésre kerülő nemzetközi rétisas konferencián vettem részt, Horvátországban vol[...]

Betegeink

  • Egy jelkép új élete

  • Az emberi tevékenységek következtében nagyon sok madár sérül vagy betegszik meg. Baleset, orvvadászat, mérgezés: mind-m[...]
  • Pajzsos cankó a műtőasztalon

  • Az elepi halastavak környékén került kézre ez a törékeny, csodálatos partfutó madár. Jobb szárnya szilánkosan tört. Műt[...]