A gyerekek szíve, lelke, keze munkája
- „Nem minden napi adománygyűjtés a Madárkórházban. A hosszú hétvége során, buzgó kisasszonyaink kis keze által készített[...]
Országos madármentő hálózat
33 éve, egy hortobágyi tanyán, Szásztelken kezdődött a madármentő munka a saját lakásomon, az első szárnytörött egerészölyv gyógyításával. Már akkor segítetek benne a helyi gyerekek, akik közül egyikük ma is munkatársunk, saját gyerekeimmel együtt. Azóta ez a munka is kinőtte magát, és a hortobágyi Madárkórház az ország legnagyobb madármentő intézménye lett, melynek rajtam kívül 10 állandó, elhivatott dolgozója van, és további 10-20 önkéntes segít napi szinten a madarak ellátásában.
Mára több, mint kétszáz együttműködő partnerünk van az országban, akikre számíthatunk. Bárhol, bármikor, bármiben. Ők mind önkénteseink voltak, vagy még mindig azok, visszajárók, két éve, vagy 18 éve, a gyerekektől a nagymamáig, a solymásztól a megyei bíróig, magánemberek és társszervezeteink, mentőállomások és Vadmadárkórház, nemzeti park igazgató, és MME tag, állatvédő aktivista, jobbos, közepes, vagy balos, mindenki, aki menti a madarakat, Battonyától Nemesmedvesig. Lehet, hogy nem árulnak egymással mind egy gyékényen, de velünk igen. Mi pedig mindenkivel. Mert egy a közös cél: a madarak, az állatok, a természet védelme. „Madarakat gyógyítunk, hogy visszaadjuk a természetnek, ami a természeté.” Akik ebben velünk, és a madarakkal vannak, azokat segítjük, ahogyan tudjuk. Aki kér, annak adunk, küldünk, viszünk, intézünk: takarmányt, gyógyszert, szaktudást, aki támogat ugyanevvel minket, vagy helyettünk másokat, annak megköszönjük.
Legnagyobb partnereink között említjük a Mályi Természetvédelmi Egyesületet, Miskolc mellett, mely családi vállalkozás keretében, kerti röpdében és a konyhában tartva a madarakat, a legtöbb madarat menti, és hozza hozzánk ingyenes állatorvosi kezelésre, műtétre, kórházi ellátásra, rehabilitációra, évente már 400-on felül. Őket, és Orbán Tamást, a gádorosi fecskementőt, az egri Kelemen Tamást, a Bükk környéki madármentés oszlopos tagját és a Vas megyei Sajtoskálon a Szociális Otthonban Kovács Gábor mentett madarait heti rendszerességgel ellátjuk takarmánnyal és gyógyszerrel. Ezt felajánlottuk a székesfehérvári Vadmadárkórház Alapítványnak is, hiszen ott megy el a takarmány beszerző kocsink előttük hetente, még plusz költségbe sem kerül.
A Szentesi Mentőállomásunk egy negyedik emeleti panelban tavaly 178 madarat mentett, most az önkormányzat jóvoltából egy telephellyel bővül: erre az évre megkapunk egy használaton kívüli óvodát, jövőre pedig pályázati forrásból remélhetőleg egy több röpdével, fűtött volierrel, szociális és bemutató helyiségekkel rendelkező madármentő állomást kapunk a várostól. Budapesten több magánszemély segít intézményesen is, mentőállomásként számba vehető Pestszentlőrincen a Vadászmadár Kft, valamint Kökény László, Kőbányán Békés Viktória, Budakalászon Cseszlai Zsombor, Érden dr. Tóth Klára, és nagyon sokan mások, akiket a madármentő adatbázisunkban megtalálnak a honlapunkon.
Ezeknek az embereknek a segítségével tud a Madárkórház Alapítvány országos, sőt időnként országhatáron túlnyúló madármentő munkát végezni. A segítségükkel lehetséges, hogy a reggel megtalált törött szárnyú kuvik estére már a műtőasztalon van, mert a telefonáló megtaláló az ország bármely részében elér valakit, aki az országos mentőhálózatunk tagja, aki azután eljuttatja hozzánk a madarat, ha kell a távolsági busz sofőrjével, a vonat vezetőjével, pénzt és fáradtságot nem sajnálva, akár maga hozza el kocsival, biciklivel, ahogy éri.
A nemes célok érdekében mindennapi gondjaik között ezek az önfeláldozó emberek túlmutatva egyébként nem feltétlen politikai, társadalmi, vagy szakmai egyetértésükön, ez ügyben vállvetve, egymást segítve küzdenek, amit köszönünk a megmentett évi 1000 madár nevében, akik az életüket köszönhetik nekik és nekünk.
Dr. Déri János
Sérült madár vagy madárfióka bejelentése a következő linken: