Telelő gólyák
- Egyre több gólya telel át. Enyhék a telek, és ha egyszer bármi okból kipróbálta, megszokta a gólya, hogy talál ennivaló[...]
Norvég gyűrűs vörös vércse a Madárkórházban – 2015.09.13
2015. szeptember 9-én különleges páciens érkezett a Hortobágyi Madárkórházba. A legyengült, röpképtelen vörös vércsére (Falco tinnunculus) a Hajdú-Bihar megyei Nádudvaron találtak rá. A fiatal, idei kelésű tojó nagyon rossz állapotban került Hortobágyra. Áramütést szenvedett, bal lába és bal szárnya teljesen elhalt, bal lábát már beköpték a nyüvek. A Madárkórházba kerülve először ezek eltávolítására került sor, ezután kerültek lekezelésre a sérült végtagok.
A vörös vércse hazánk egyik leggyakoribb ragadozó madara, gyakoriságából adódóan meglehetősen gyakori vendég a Madárkórházban. Az ide érkező példányok nagy része a most beérkezett tojóhoz hasonlóan áramütés miatt kerül be a kórházba. Ami a Nádudvaron talált vércse különlegességét képezi, az elhalt bal lábán talált gyűrű. A 6230570 sorszámú jelölőeszközt a rajta található felirat szerint a norvég Stavenger Museum bocsájtotta ki, a madár tehát Norvégiában lett meggyűrűzve. A kis vércse igen hosszú utat tett meg születési helyétől. Elképzelhető, hogy az önállóvá válását követően ilyen messzire elkalandozott saját territórium reményében. Valószínűbb azonban, hogy a faj természetes vonulásának lehetünk tanúi. A hazánkban költő vörös vércsék jó része nálunk telel, azonban Magyarországon is élnek olyan példányok, amelyek télire délebbre vonulnak. Az északi országok vörös vércséi a költési időszak befejeztével szintén délre húzódnak a költőterületükről. A Madárkórház önkéntesei által Nóri névre keresztelt tojó is így kerülhetett hazánkba. Mivel röpképtelen madárról van szó, valószínű, hogy hátralévő életét már Hortobágyon, a Madárkórházban fogja leélni. A vörös vércse Magyarországon védett madár, eszmei értéke 50.000 Ft.
A térkép a vörös vércse elterjedési területét ábrázolja. A sárga színnel jelzett területet csak költési időszakban, a zöld színnel jelzett területet költési-és telelési időszakban, a kék színnel jelzett területet pedig csak telelési időszakban használja a faj.
Nagy Antal
Fotók: Nagy Norbert