Átesett a műtéten az egerészölyv és a szürke gém
Pár nap elteltével stabilizálódott az állapota a belső vérzést is szenvedett egerészölyvnek és szürke gémnek annyira, hogy alkalmasak legyenek a műtéti altatásra.
A szürke gém Szentesről, az egerészölyv Hencidáról érkezett kórházunkba. Mindkettő felkarcsonttörést szenvedett, melyet műtéti úton lehet orvosolni. Az egerészölyvnek ezen kívül a lába is tört. Beérkezésükkor viszont állapotuk nem engedte az altatást, így szükség volt állapotuk infúziós stabilizálására. Sérüléseiket pedig átmenetileg kötéssel és sínezéssel rögzítettük.
Vizsgálatuk az alábbi videóban látható:
Nem akarsz lemaradni videóinkról? Iratkozz fel youtube csatornánkra:
Mára sikerült őket a műtétre felkészíteni. Az egerészölyv esetében sajnos nem volt teljesen komplikációmentes. Tekintve, hogy a csont 5 darabra tört, ezért az altatás több mint 2 órát vett igénybe, ami alatt volt, hogy leállt a légzés és szükség volt újraélesztésre is. Nagyon aggódtunk, de a beavatkozás végén fellélegezhettünk. A madár felébredt, azóta már magához is tért.
Lentebb bemutatjuk az ő helyreállító műtétjüket is. Kérjük, csak szakmai kíváncsiságból, információszerzés céljából görgessen tovább!
A szentesi egerészölyv felkarcsontja 5 fele tört. A váll felőli, egyben maradt törvéget velőűrszegzéssel már rögzítettem a középdarabbal, de az hosszában szilánkokra hasadt. A könyök felőli törvég is hosszában két felé tört.
A középdarabb szilánkjait varrással rögzítés egymáshoz, a 2.0_ás varrófonal részére zöld kónuszú injekciós tűvel fúrtam lyukat a csonton. A két sziliánk közötti eret nem kéne eltrafálni…
Bent van a fonal az egyik szilánkban.
A másikban is, és az ér is megvan.
Összeillesztés
Egy csomó,
Két csomó.
Másik szilánkban is bent a fonál.
Itt két-két lyukon át az injekciós tűvel, mint fonálvezetővel fűztem be a fonalat.
Összehúzzuk a szilánkokat.
Megcsomózás után még egy körbefutó fonalcerclage is szükséges volt.
A váll felőli, már szilánk-varrott törvéget szintén egy körbefutó fonalcerclage-zsal erősítettem, és még két Kirschner drótot vezettem be a velőüregbe, a már bent lévő kettő mellé.
A törvégeket retrográd velőűrszegzéssel egyesítettem négy fémrúd végigvezetésével a váll felőli törvégből a fonallal rögzített, szilánkosra tört középdarabon át a könyök felőli törvégbe.
A szilánkokat több körbefutó fonalcerclage-zsal erősítettem egymáshoz.
A röntgen szerint is minden a helyére került.
Következő páciens a felkar törött szürkegém…
Av áll felőli törvégbe 3 Kirschner drótot fúrtam be.
A törvégek „össszecsapolása” után egy körbefutó fémcerclage is szükséges volt a jobb illeszkedéshez.
A bőrseb varrása után készen is vagyunk.
A röntgenen látszik, hogy összesen 5 Kirschnert tettem be, melyek stabilan tartják a felkart, kötés sem kell.
A másik oldalon egy régi, szögben forrt orsócsont törés is látható, de ezzel nem kell foglalkozni, mert nem jelent funkció kiesést.
Dr. Déri János