Telelő gólyák
- Egyre több gólya telel át. Enyhék a telek, és ha egyszer bármi okból kipróbálta, megszokta a gólya, hogy talál ennivaló[...]
Telelő gyúrgyóka a Madárparkban
2016. június 5-én érkezett hozzánk egy fiatal, sérült gyurgyalag. Sajnos a szárnya olyan mértékben roncsolódott, hogy műtéti beavatkozással sem lehetett rendbe hozni, így a madár röppképtelenné vált.
Először, mivel a madár nem evett magától, tömni kellett lisztkukaccal és méhekkel. A vad madaraknál gyakran előfordul, hogy a stresszesebb fajok az új környezet, a bezártság, valamint a kezelések miatt, az első időszakban nem esznek maguktól. A gyurgyalagok rendkívül stresszesek tudnak lenni fogságban. Ez a fiatal egyed viszont pár hét alatt rácáfolt erre az állításra, ugyanis nem csak magától kezdett el enni, hanem kézből is elveszi a táplálékot és még a gondozók kezére is felül. A szabadon engedhető (tehát sikeresen felépült) madarakat mindig távolság tartással etetjük, valamint csak a legszükségesebb esetben tartózkodunk a közelükben. A tartósan sérült madarakkal, viszont más a helyzet, őket megpróbáljuk valamilyen szinten megszelídíteni, hiszen úgy nekik is és nekünk is könnyebb.
Mivel egy fiatal költöző madárról van szó, az átteleltetése, csöppet sem egyszerű feladat. A gyurgyalag elsősorban repülő rovarokkal táplálkozik. Leggyakrabban hártyásszárnyúakat (darázs, méh), egyenesszárnyúakat, szitakötőket, kétszárnyúakat (bögöly, légy), futó-, kőris- és fináncbogarakat, poloskákat, lepkéket zsákmányol. Házi méhet leginkább hosszan tartó esős időszakokban fogyasztanak. Ezért, mi is megpróbáljuk minél változatosabban táplálni, hogy a gyurgyalagunk a telet sikeresen átvészelje, pl.: lisztkukaccal, tücskökkel, legyekkel, szitakötővel. Reméljük, sikerrel járunk és jövő nyáron már a kinti kalitkájában találkozhatnak ezzel a színpompás kis madárkával vendégeink.
Gál Renáta