Gólya a fa alatt – 2014.04.29

Olvasónk levele:

Törött szárnyú gólyát találtunk a Kétegyházi nagy gyep területén!
Pontosan a Medgyesi úti karos sorompó melletti vasútbejáró kavicsos földút mellett,egy hatalmas ezüstnyárfa tövénél találtuk szegénykét! Az eset telefonon a koordinátoruknak is be lett jelentve! Amit igen illendően meg köszönt,és némi utána járás után visszahívott,és mondta hogy már tudnak róla és három napja megfigyelik az állatot.Befogni nem tudják,mert támad!!!  Mink pedig minden gond nélkül megsimogattuk! Mozdulni nem tud szegény!
Remélem mielőbb el tudják juttatni orvosi kezek közé mert nem sokáig fogja bírni ilyen állapotban! Főleg ha kóbor ebek is rátalálnak!

Üdvözlettel .: F.B.

Állatorvos válaszol:
Tisztelt F.B.!
Valamit nagyon rosszul csinál mindenki, és engedelmével Ön is!  Jóllehet, a vonatkozó jogszabályt – miszerint a sérült védett állatot be kell jelenteni a zöldhatóságnál –  betartva, de a gólyának ezzel nem segítve semmit. A hatóság, vagy képviseletében eljáró nemzeti park szakembere ha fél egy gólyától, akkor nem alkalmas erre a feladatra, mert nem ért hozzá. A jogszabály sem jó, mert nem életszerű: a vadon élő állat nem várja meg az intézkedést, hanem elmegy, és már 5 perc múlva sem található a megadott helyen, és valószínűleg elpusztul, vagy tényleg elviszi egy róka, vagy jobb esetben egy értelmesebb ember magához veszi és orvoshoz viszi, ahogy kell. Mi legalább is ezt tanítjuk, azoknak, akiket elérünk. Most Önt értük el. Kérem, ne várjon hétvégén hatósági intézkedésre szabadnapjukon, vagy helyhez kötött ügyeleti helyükön olyanoktól, akik egy repülni nem tudó gólyát három napon át figyelnek. Ez katasztrófa! A gólyát – ha még ott van egyáltalán – fogja meg, nyugodtan, nem fogja bántani, tegye egy nagyobb kartondobozba, azon ne vágjon lyukakat, csak zárja le és vigye Körösladányba Puskás László  nemzeti parkőr mentőhelyére, vagy Szegedre a Vadasparkba, vagy Hódmezővásárhelyre a mezőgazdasági kiállításra, ahol holnap ott leszünk, és átvesszük a beteget. Ezt tegye Ön, ne várjon másra, mert nem fogják megcsinálni. Engem a 30 /9435494-es telefonon ér el. Mindenképpen hívjon. A törött csont aznapi műtéttel még jól gyógyítható, másnap már kevésbé, harmadnap pedig mégkevésbé. Ezért az időtényezőnek alapvető jelentősége van. Ha negyednap bekerül egy állatkertbe, ott biztosan elaltatják, mert nem látnak érdemi esélyt a gyógyulásra. MI nem altatunk, megpróbáljuk a lehetetlent is, ami néha sikerül. Ha nem, akkor fél szárnnyal elélhet nálunk sokadik nyomorék, de boldog gólyaként. Remélem ez még nem az. További feladata a fészkének a felderítése, mert párja, a tojó, valószínűleg tojásokon ül, melyeket egyedül nem tud kikeltetni. Azokat ki kell szedni és más gólyafészkekbe elosztani, vagy nálunk, ebből a célból üzemeltetett keltetőgépben kikeltetni. Várom a hívását.
Tisztelettel:
Dr. Déri János
állatorvos
Madárkórház Alapítvány
4071 Hortobágy, Petőfi tér 6.

 

 

Olvasónk válasza:
Tisztelt Dr.Déri János!

Mindez idáig ön az egyetlen aki egyáltalán érdmlegesnek tartja levelemet válaszadásra!

Igen kielégítő választ kaptam öntől,sajnos a gólyán ez már nem segít!

Talán a legnagyobb problémát pont az a bizonyos zöld hatóság okozta,legalább is az én esetemben biztos!

Mivel hívásomra ha ezt a választ kaptam volna és nem azt hogy semmiféleképpen ne nyúljak az állathoz,és kb két órája jártak az említett helyen,és sötétedésig még kimennek hozzá,  (jelzem a házam ablakából rálátok arra a helyre ahol a gólya volt,és sötétedésig semmilyen mozgást nem láttam.)Bejelentést követően később privát forrásból megkaptam az illetékes Körös Maros Nemzeti Park tájvédelmi őr telefonszámát,akinek legnagyobb problémája az illetéktelen kamillaszedők voltak és nem az én gólyám! Ekkor ígérte meg hogy sötétedésig ki jönnek érte,amiből természetesen nem lett semmi! Másnap reggel nekem is el kellett mennem dolgozni, két napig nem tartózkodtam otthonomban,de holnap reggel az első dolgom lesz megnézni hogy ott van -e az állat!

Az esetből tanultunk, és engedelmével ha legközelebb ilyen lesz NO AKKOR MI VAN!!??  Egyáltalán szóljak a hatóságoknak? De egyáltalán van bárminek bármi értelme? Vagy pedig annyira elveszi az ilyen hozzáállás az ember kedvét az egésztől hogy úgy van vele  ” a fene ott egye meg ahol van!” Mert higgye el hogy ha ennyit ér egy lakossági bejelentés sok embernek elveszi a kedvét az egésztől!!!!

Na jó! Egy kissé ki írtam a dühömet az esettel kapcsolatban!  Természetesen az ön telefonszáma ezentúl benne lesz a telefonomban,és amennyiben hasonló problémával találkozom akkor hívni fogom! És legnagyobb tisztelettel még egyszer megjegyzem, a hatóság csak megvezetett!!! A tájvédelmi őr ugyan hallott a telefon hívásomról de annak ellenére hogy három napja megfigyelik,fogalma nem volt arról hogy hol is található a gólya. Mellékelten még egy madárcsapdát is találtunk  amit szintén említettünk a hölgynek!

Tisztelettel egy már semmin nem csodálkozó és mégis segíteni akaró állampolgár!

U.I: Nem minden esetben van lehetősége az embernek egyik pillanatról a másikra utazgatni,persze a cél érdekében amit csak lehet meg tesz az ember! Erre lenne az illetékes hatóság,akiknek rugalmasságát már csak a segítsége váró állatok tudják meghálálni!!!

 

Támogatásával Ön is hozzájárulhat, hogy még több madár kerülhessen vissza egészségesen a természetbe!
Madárkórház Alapítvány, adószám: 18557899-1-09

Rendelkező Nyilatkozat a személyi jövedelemadó 1+1%-áról:

rendelkező nyilatkozat 1+1%-ról

Bankszámlaszám: HU50 59900029-10001868-00000000, Takarékbank

Támogasd erőfeszítéseinket online, bankkártya segítségével!

Friss híreink

  • Fecskekatasztrófa

  • Szeptember közepén egy hétévente megrendezésre kerülő nemzetközi rétisas konferencián vettem részt, Horvátországban vol[...]

A Pusztadoktor Magazinból

  • Fecskekatasztrófa

  • Szeptember közepén egy hétévente megrendezésre kerülő nemzetközi rétisas konferencián vettem részt, Horvátországban vol[...]

Betegeink

  • Egy jelkép új élete

  • Az emberi tevékenységek következtében nagyon sok madár sérül vagy betegszik meg. Baleset, orvvadászat, mérgezés: mind-m[...]
  • Pajzsos cankó a műtőasztalon

  • Az elepi halastavak környékén került kézre ez a törékeny, csodálatos partfutó madár. Jobb szárnya szilánkosan tört. Műt[...]