Húsvéti gólyatojás mentés
2019 április 21-én, Húsvét vasárnap reggel érkezett a bejelentés a mikepércsi rendőröktől egy fészekben elpusztult fehér gólyáról. A Madárkórház és az E.ON munkatársai egy órán belül a helyszínre értek. A mikepércsi templom szomszédságában található fészekben tényleg volt egy elpusztult fehér gólya. Viszont az első látásra is egyértelmű volt, hogy nem az áram végzett vele. A fészekben, nem pedig a vezetéken volt és a tetem eltávolítása után sem találtak rajta áramütés nyomát a szakemberek.
A fészekben öt tojás volt, amit emelőkosaras jármű segítségével kimentettek a Madárkórház és az áramszolgáltató munkatársai. A mentés közbeni megfigyelésen jól látható volt, hogy a szomszédos gólyák folyamatosan támadták a még fészken ülő társát. Könnyen előfordulhat, hogy a gólya volt gólya gyilkosa. Nem ismeretlen az a tény, hogy a fehér gólyák próbálják szabályozni a szaporulatot a fészkelésük során. Ennek legismertebb módja, hogy a kikelt fiókákból a leggyengébbeket kilökik, ha nem elég a táplálék a teljes fészekalj felnevelésére. Lehet, hogy egyfajta természetes állományszabályozás az is, hogy ha az annyira száraz, táplálékban szegény tavaszon, mint az idei, akár a fajtásaikat is megpróbálják eltántorítani a szaporulat kiköltésétől vagy felnevelésétől. Ezt alátámaszthatja az is, hogy a fészken ülő, megmaradt gólyának is véres volt a bal szárnya, de így is jól repült.
A fészekbe ilyen körülmények között nem maradhatnak a tojások. Veszélyben van a többi gólyától is, hiszen ha a szülő elmegy táplálkozni, kidobhatják az őrizetlenül maradt tojásokat. A megmaradt szülőnek is előbb utóbb választania kell a kotlás és táplálkozás között. A szomszédos gólyákon kívül akár a dolmányos varjak is kárt tehetnek a tojásokban, de a kihűlés is veszélyezteti a tojásokat amíg a szülő táplálkozik.
A mentett tojások Hortobágyra a Madárparkba került, ahol a tartósan sérült gólyák fészkeibe adoptálták a madármentők. A fiókák a nagyröpdében biztonságban kelhetnek ki és majd nevelhetik fel őket a nevelőszülők.
Azóta megtörtént az elpusztult gólya boncolása is. A halálát már bizonyíthatóan is egy másik gólya okozta. A fészekért, vagy a területért vívott harcban csőrével több halálos sebet is ejtett a madáron. Ezen felül felmerült egy enyhe mérgezés gyanúja is, amely legyengíthette szervezetét. Ennek vizsgálata még laborban zajlik. Minden esetre a halált nem ez okozta.
Konyhás István