Felkészítés a szabad életre

 
 
 

A Madárparkba bekerült és a kezdeti nehézségeken, műtéten, vizsgálaton átesett madarak gondozása is legalább olyan fontos feladat, mint például egy beavatkozás sikeres végrehajtása. A lábadozó egyedek komfortos elhelyezéséről a benti, fűthető kórtermek gondoskodnak. Minden bekerülő faj esetében a legfontosabb a faj táplálékához legközelebb álló étrend kialakítása. Ez nem mindig sikerül, mert például egy darázsölyv méhekből, darazsakból álló táplálékát nehéz, szinte lehetetlen előteremteni, így a madaraknak is alkalmazkodniuk kell a kórház nyújtotta lehetőségekhez. A ragadozó madarak, gólyák táplálékát friss hús, illetve hal biztosítja, melyet a gyengélkedő egyedek naponta többször, több, kisebb adagban kapnak meg. A további gyógykezelést igénylő egyedek speciális étrendjéről szakértő állatorvos gondoskodik. Előírja az alkalmazott vitaminkészítmények, takarmány kiegészítők adagolási rendjét és módját, az etetés gyakoriságát.

A sérülésből sikeresen felépült madarak esetében, egy utolsó vizsgálatot követően megkezdődik az elvadítás, a szabad életre történő felkészítés folyamata.



Az elvadítás gyakorlata

Az egészséges madár elsőként egyre nagyobb helyiségekben gyakorolja a repülést. Ennek célja, hogy megtanulja a zárt térben repülést, hogy később a rácsos falú röpdébe kerülve magának sérülést ne okozzon. A következő állomás a 25 méter átmérőjű, ún. „túlélő” röpde, ahol egy villanypásztorral ellátott villanyoszlop imitáció segítségével a madár megtanulja az elektromos vezetékek elkerülését, valamint a beilleszkedést.

A szabad természetben való boldogulás egyik feltétele a zsákmány megszerzése. Azonban a zsákmányolás nem elég, azt meg is kell tartani, megvédeni, és nem utolsó sorban önállóan el kell tudni fogyasztani. Ez utóbbi leginkább a hosszú lábadozási idejű, sokáig emberek között élő madaraknál jelent problémát, akik a táplálékot mindig az ember jelenlétével kötik össze és várják, hogy az ismerős ember kezéből kapják meg a napi adagot.

 

A túlélés másik feltétele a bekerülő madár fajtársainak illetve más madárfajok jelenlétének megfelelő kezelése, az együttélés elsajátítása. A röpdében a gyógyult madarat olyan fajokkal tartják együtt, amelyek számukra konkurenciát, vagy a természetben rájuk nézve veszélyt jelentenek (pl. egerészölyv, fehér gólya, rétisas). A madárnak meg kell tanulnia, hogy ki, hol áll a ranglétrán és ezen a listán magát is el kell tudnia helyezni. Tudnia kell, hogy mikor lehet a táplálékért harcolni, egy másiktól elcsenni, illetve, mikor kell átengedni azt egy erősebb fajnak, annak érdekében, hogy magának ne essen bántódása. A természetben mind a táplálkozó, mind a fészkelő, pihenő helyekért meg kell küzdeni. Ennek elsajátítását segíti, hogy a röpdében egy adott területre több madár jut, mint a természetben. Így, mivel a madarak egymással gyakrabban érintkeznek, több a konfliktus is, gyorsabban megy végbe a tanulási folyamat.

Madárpark 2008. 007A domináns egyedeket kiválogatjuk és ők átkerülnek az 50 méter átmérőjű nagy röpdébe, az elvadítási folyamat következő fázisának színterére. Itt a bekerülő madárnak újra be kell illeszkednie egy általa ismeretlen közösségbe, újra ki kell harcolnia a másik röpdében korábban elért helyét, újabb konfliktusokat, újabb helyzeteket kell megoldania úgy, hogy az számára az adott szituációban a legnagyobb előnnyel és legtöbb haszonnal járjon.

Újabb tanulnivaló a madár számára, hogy az embert zavaró tényezőként kezelje. Most már az ember nem csak az érkező élelmet jelenti, mivel a látogatók a kilátót használva korlátozott számban beléphetnek a röpdébe, és ott jelenlétükkel a madaraknak állandó zavarást jelentenek. Ez azért fontos, mert a természetben nem minden ember közelít jó szándékkal a madarakhoz, ezért egy, az emberekkel barátságosan viselkedő, irántuk bizalommal lévő madár önmagára és az emberekre is veszélyes. Meg kell tanulnia, hogy táplálékát önállóan szerezze meg, ne számítson az ember segítségére, alakuljon ki benne az emberek iránti bizalmatlanság és tartson biztonságos távolságot tőlük.

Forrás: Egrer Anna

További módszereink:

Áramütések kezeléseCsontsebészetMérgezések gyógykezelése  – Áramütés megelőzése

Támogatásával Ön is hozzájárulhat, hogy még több madár kerülhessen vissza egészségesen a természetbe!
Madárkórház Alapítvány, adószám: 18557899-1-09

Rendelkező Nyilatkozat a személyi jövedelemadó 1+1%-áról:

rendelkező nyilatkozat 1+1%-ról

Bankszámlaszám: HU50 59900029-10001868-00000000, Takarékbank

Támogasd erőfeszítéseinket online, bankkártya segítségével!

Friss híreink

  • Madármentő képzések

  • Légy Te is madármentő! Szívesen csatlakoznál önkénteseink közé? Vagy csak érdekel, mit tehetsz, ha sérült madarat ta[...]

A Pusztadoktor Magazinból

  • Hajdúnánáson lövik a gólyát

  • A Sólyom utcában. Elit környék, vállalkozók, 40-50 éve ott lakó, egymást ismerő, becsületes, tisztességes emberek lakna[...]

Betegeink

  • Egy jelkép új élete

  • Az emberi tevékenységek következtében nagyon sok madár sérül vagy betegszik meg. Baleset, orvvadászat, mérgezés: mind-m[...]
  • Pajzsos cankó a műtőasztalon

  • Az elepi halastavak környékén került kézre ez a törékeny, csodálatos partfutó madár. Jobb szárnya szilánkosan tört. Műt[...]