Gólyatojás mentés
A cikk megírásakor három, mára már négy fokozottan védett fehér gólya fészket „fosztottunk ki”. Tettük ezt a Zöldhatóság tudtával és beleegyezésével, az E-on segítségével. Azért, hogy megmenthessünk 18 gólyatojásban fejlődő életet. Most 18:3 az állás a mentett és elvesztett életeket tekintve. Két hím gólyát agyonütött az áram, egy debreceni és egy nádudvari fészek mellett a 20 000 voltos gyilkos trafós oszlopon. Ezeken évek óta ez történik, és az E-on tudott is róla, de nem jutottak odáig, hogy rendesen levédjék, mert nem is lehet. Látszólag szigetelt, de mint megtudtuk a szakemberektől, a 20 000 voltos vezetéket nem lehet szigetelni, csak burkolni, amin 25 cm-re is áthúz a feszültség. Madárbaráttá lehet tenni, a kötéseket úgy áthelyezni, hogy ne érje a rászálló madarat. Beülőrudat helyezni fölé, hogy arra szálljon, de valamiért vonzódnak a veszélyes részekhez. Teljesen biztonságossá soha nem tehető, de egyedi megoldással kisebb kockázatú, madárbarát megoldás megvalósítható. Most soron kívül, egy héten belül meg fogják csinálni, mert erről szól a megállapodásunk. Egy harmadik hím gólyának szerencséje volt Nagyhegyesen, mert egy lakott területen belüli 380 voltos szigeteletlen oszlopon nem kapott halálos áramütést, de leesett és eltörött a kulcscsontja. A vezetéket lakott területen belül szigetelni kellett volna, de ez valamiért elmaradt. Sorban előtte és utána az oszlopok keresztágát utólagosan szigetelték, de négy oszlop kimaradt.
Ez volt az egyik. Most ezeket is megcsinálják soron kívül, mert így állapodtunk meg. A gólya most nálunk lábadozik, meg is fog gyógyulni, de hetekig nem térhet vissza párjához, ezért a költésük ez évben meghiúsul. Ugyanis ha az egyik fél kiesik a költésből és a fiókanevelésből, a másiknak ez egyszerűen nem megy. Azért, mert ha a párja nem szállít táplálékot, nem váltja le a fészeknél, akkor egy ideig vár, akár két napot is, de előbb-utóbb őrizetlenül kell hagynia a fészket, és a tojások kihűlnek, az embrió elpusztul, vagy súlyosan károsodik, és nem kel ki életképes kisgólya belőlük. De ezt megelőzően általában elviszi őket egy varjú, vagy éppen a szomszéd ellenérdekelt gólya dobálja ki a tojásokat a konkurencia fészkéből. Ha már kikeltek a kicsik, és nem vigyáz rájuk folyamatosan az egyik szülő, nem védi őket esőtől, naptól, ragadozóktól, akkor ugyanez történik velük. A megözvegyült gólya találhat párt magának akár azonnal is, mert jelentkező mindig van, de az saját közös gyerekeket szeretne nevelni, ezért a tojások, vagy fiókák ez esetben is kidobásra kerülnek.
Ezért a még meglévő tojásokat nagyon körültekintően, de mindenképpen menteni kell. Ugyanis ugyanez történik erőszakos fészekfoglalás esetén is, amikor egy hím, vagy egy pár megpróbálja kiűzni a fészekből az eredeti tulajdonost. Pedig építhetnének máshol fészket, akár pár óra alatt is, de valamiért végsőkig ragaszkodnak a helyhez. Ezért egy, az ember számára rossz helyen lévő fészek áthelyezése, akár a Zöldhatóság engedélyével is reménytelen, mert azonnal visszaépítik az eredeti helyére. Ezt tapasztaljuk a Hortobágyi Madárparkban röpképtelen, földön fészkelő gólyáink esetében is, mert egy méterrel sem engedik átrakni a fészket. Ha nincs a gólyák számára megfelelő vonzerővel rendelkező szabad fészkelőhely, akkor megküzdenek érte. Ilyenkor véres csetepaté is lehet, mely során valamelyik hím akár halálosan is megsérülhet. Lapzártakor még nem derült ki biztosan, hogy egy Debrecen melletti, Józsán levő fészek közelében egy ilyen harc után elhullva talált gólya a fészkét védő hím, vagy a betolakodó-e? Vagy a tojó, és melyik? Agyonverték, vagy áramütést szenvedett, vagy mindkettő? Ezt a boncolás finomíthatja, de a fészek folyamatos megfigyelése a legfontosabb. Mivel nappal egyszerre csak egyik szülő van a fészeknél, a másik táplálékot keres, nem biztos, hogy feltűnik az őrségváltás, pedig elég látványos, együttes kelepeléssel egybekötött szertartás. Estére viszont mindkét szülő a fészekben alszik, vagy az egyik benne, a másik a közvetlen szomszédságában a háztetőn, vagy egy másik villanyoszlopon. Ha éjjel is egyedül van a tojó, és nappal nincs közös kelepelés, akkor menteni kell a tojásokat.
Ebben az E-on partner, megállapodásunk szerint működik a forró drót, egy órán belül ott a kosaras kocsi, kapcsolják ki az áramot, és mehetünk fel a fészekhez a tojásokért. Persze nem csak úgy. Előtte el kell távolítsuk a „munkaterületről” a „biológiai veszélyt” jelentő gólya hullát, melyhez ők nem nyúlhatnak, mert tiltja a szabályzatuk. A miénk nem tiltja, ezért mi elvisszük a hullát, ők biztosítják a helyszínt, ahova már csak beöltözve, sisakkal, és biztosító övvel, védőruhával felszerelkezve léphetünk be, egy gyors, de alapos, és több aláírással dokumentált balesetvédelmi oktatás után. A tojásokhoz is mi nyúlhatunk, ők a fenti okok miatt nem. Egészen megszoktam már a kosaras emelőben való lebegést ég és föld között.
Mindhárom esetben még meleg, egészséges tojásokat szedtem ki az emelőkosár közeledtére a fészekről leugrasztott tojó alól. De ezenközben is, amíg üres volt a fészek, három másik idegen gólya is próbálta elfoglalni. Ezt a meccset ők játsszák le, reméljük, lesz pótköltés, még talán belefér az időbe az augusztusi vonulásig. A tojásokat hőmérővel ellenőrzött, szivargyújtóról is fűthető hőtároló táskában szállítottuk a hortobágyi Madárkórházba, ahol lámpázás és jelölés után az asztali keltetőbe kerültek. Azonos keltetési fázisban voltak, mert pár nap alatt nagy részük ki is kelt, a többiek kelése jelenleg is folyamatban van. Bújtatónak és inkubátornak egy másik asztali keltetőgépet használunk, és két műszakban etetik dolgozóink a kisgólyákat más mentett, és keltetett madárfiókákkal együtt a a 6-os kórteremben. Ha megerősödnek, földön fészkelő gólyáink hasonló korú fiókáival, és a madárpark területén lévő 10 további fészekben kelt fiatalokkal együtt tanulják majd meg azok szüleitől a vad gólyák életéhez szükséges gyakorlati tudnivalókat.
Aki sérült gólyáról tud, kérjük értesítsen telefonos ügyfélszolgálatunkon: +36 (30) 535-6484, hogy tudjunk segíteni, mert egy gólya sérülésével egy egész fészekalj pusztulása jár együtt!
Dr. Déri János