Felajánlás fiatal gólyák repatriálására
A Madárkórház Alapítvány hortobágyi Madárparkjában 22 éves tapasztalattal működtetett röpdékben három lépcsős felkészítés után engedjük szabadon a gyógyult madarakat, melyet felajánlunk valamennyi madármentéssel is foglalkozó intézmény részére.
Az első lépcső egy 25 méteres röpdében két igazi, villanypásztorral szerelt villanyoszlop és közöttük feszülő légvezeték szokatja le a gólyákat villanyoszlopra szállásról, és légvezetéknek ütközésről. Az első tapasztalatuk egy kellemetlen áramütés, mely elveszi a kedvüket ennek megismétlésétől. A röpdében a villanyoszlop a legmagasabb pont, biztosan rászállnak és tapasztalataink szerint soha többet nem próbálják újra, akkor sem, ha ki van kapcsolva a villanypásztor. „2 éves tapasztalat szerint az így kiképzett, jelölt madarak nem kerültek kézre áramütés miatt. A röpdében tartási idő 1-2 nap. A szabad életben a gólyák legnagyobb vámszedője az áramütés, mely a kirepülést követő első napokban a fiatal gólyák jelentős részének a vesztét okozza. Ezért ez a felkészítési fokozat a legfontosabb.
A második lépcső az 50 méteres átmérőjű nagyröpde, ahol az elvadítás, embertől való félelem, távolságtartás kiépítése történik úgy, hogy ott évek óta együtt tartott idősebb, embertől félő gólyák között, a többieket utánozva vadulnak el. A röpde bejáratához közeli kilátó a legmagasabb pont, ahova felszállnak a madarak. A látogatókat beengedjük a röpdébe, de csak a kilátóig, ahol az emberi jelenlét zavarja őket. A vadabbak átszállnak a röpde távolabbi térfelére, és magukkal ragadják a szelídebbeket, melyek megszokják, hogy ha jön az ember, akkor menni kell. Az itt töltött idő két hét.
A harmadik lépcső az 50 méteres sasröpde, ahol réti és parlagi sasok között tanulják meg, hogy hogyan kerüljék el a konfliktust, mikor harcoljanak, vagy meneküljenek. Itt folytatódik az embertől való távolságtartás elmélyítése. Az átlátható oldalú röpdéből már messziről észreveszik a közeledő embert, és áthúzódnak a távolabbi felére. Az itt öltött idő egy hét.
Minden áttelepítés során a befogást számukra kellemetlen hajkurászás során szenvednek le, ami a korábban gondoskodó embertől riasztja el őket. A befogások előtt autóval járjuk körbe a röpdét és riasztó fegyverrel, vagy karikással adott hanghatás, fegyvernek látszó seprűnyél látványa és ezek ismétlődése tanítja meg őket félni az autóktól és a lövéstől, mely utóbbi afrikai útjuk során veszélyezteti őket.
Ezen kiképzést teljesen ingyen bármikor, de minél hamarabb főleg az első villanyoszlopra szállás előtt, tehát már ez éppen repülős kisgólyák ezekben a napokban, hetekben való fogadásával ajánljuk fel. A gólyák ide és a képzés után való elszállítását nem tudjuk vállalni, de akár az itt történő későbbi elengedésükig is maradhatnak, amíg a szabadon fészkelő gólyáink fiataljaival szocializálódnak, és tanulják a táplálék keresést. A legfontosabb az áramütéstől való védelem, mely pár napos itt tartás után folytatható természeti területen.
Ezzel több esélyük van az életben maradásra, mint a vad szülők által nevelt gólyáknak. Azok viszont, melyeket ember nevelt és ezt nem kapják meg, csak véletlenül maradnak életben. Amennyiben felajánlásunkkal élni kívánnak, kérjük jelentkezzenek a madarkorhaz@gmail.com e-mailen és a+36309435494-es telefonon!
Tisztelettel:
Dr. Déri János igazgató