Viharkárosultak
A júliusi viharok romba döntötték Debrecent, Hajdúszoboszlót, és más települések mellett a Balaton egy részét. Az éppen kirepülni készülő kisgólyákat kiborította a szél a fészekből, akár fészekkel együtt, ugyanúgy, mint a többi fiókát. A vihar idején két nap alatt 38 kisgólya, és további 95 más fióka érkezett sérülten a kórházba. Ezek jelentős részét csonttörések miatt műteni kellett. A gólyáknak hosszú, vékony lába törik leginkább. Volt olyan nap, hogy öt egymást követő lábtörött gólya műtétje során mindegyiknek az ugyanott és ugyanúgy tört jobb lábszárcsontját kellett ugyanúgy összerakni. Több ezer hasonló műtét gyakorlatával a hátam mögött rutinszerűen találtam bele a csontok velőüregébe, és fúrtam be a külső rögzítés fémeit, viszont az egyiknél csak nehezen sikerült. Az éjszakába nyúló műtétek között mindig van egy-kettő, ami a szokásosnál nehezebb, tovább tart, de addig csináljuk, amíg jó nem lesz.

A kidőlt fák odvaiból harkályfiókák, a lombok közül más énekesmadarak fiókái kerülnek elő. Ezeket, ha a fát, vagy annak egy részét vissza lehet állítani, vagy helyére egy lombos ágakkal ellátott oszlopot teszünk, egy kosárba a fészket, vagy ahhoz hasonlót az eredeti hely közvetlen közelébe visszahelyezzük a fiókákat, akkor a szülők folytatják a nevelésüket. Ha erre nincs lehetőség, akkor mesterséges nevelés helyett még mindig kereshetünk lakott fészkeket valahol, ahova egy-két fiókát mindig lehet adoptálni, akkor is, ha nem egykorúak, sőt akkor is, ha nem fajazonosak. Ezt a kakukk már régen tudja! Fontos, hogy ha órák óta nem ettek, ami kistermetű énekeseknél végzetes lehet, akkor mielőbb megetetni, de nem megitatni a fiókát. Hogy mivel, azt előző számunkban Orbán Tamás munkatársunk részletesen leírta, de aki nem jut hozzá, annak elárulom, hogy a félzsíros tehéntúró a legtöbb kismadárnak jó. Minden ellenkező hiedelem és szkepticizmus ellenére elsőre jobb híján önmagában is, de szúnyoglárvával, főtt tojással és némi zöldséggel-gyümölccsel kiegészítve Orbán Tamás fajspecifikus receptjei szerint a legtöbb madárfaj fiókáinak teljes értékű táplálék. Ezt az Állatorvostudományi Egyetem Takarmányozási Tanszékének jóváhagyásával és évtizedes kedvező tapasztalatok alapján oktatjuk az Egzotikus Tanszék képzésein.
Ha a viharkárosult fióka, vagy felnőtt madár sérült, akkor viszont azonnal madárkórházba kell szállítani. Nem madármentőhöz, ahol nincs ebben gyakorlott állatorvos, hanem közvetlen az ebben gyakorlott állatorvoshoz. Ha a szárnya vagy lába törött, akkor madárkórház és ha nyílt a törés, akkor órákon belül! De előtte azonnal lássuk el, kapjon elsősegélyt, kössük be. Ha nyüves, Insecticide 2000, Biokill, Bogáncs, vagy valamilyen más, madarakra is ajánlott rovar riasztó spray-vel fújjuk be, ha nem nyüves, de véres, akkor is, mert egy óra múlva az lesz. Ha a csont szabadon van, akkor betadinos fertőtlenítés után vissza kell bújtatni a bőr alá, és zárni a sebet. A csont velőüregébe ne jusson folyadék. Ha varrni kell, akkor azonnal varrni kell, ezt állatorvos tudja, és azonnal csinálja meg, akkor is, ha nincs rá felkészülve. Ha ódzkodik, hívjon fel, és rábeszélem. Lidocain spray pár öltéshez elegendő. A csontműtétet majd a kórházban megcsinálják. De addig is be kell kötni. hogy ne mozgassa, mert a törött csont kiszúrja a bőrt és szennyeződik, fertőződik, ha kiszárad, elhal. Közepes és nagytestű madarat aznapi műtét előtt nem kell etetni, de énekesmadarat akkor is meg kell etetni, ha sérült, mert másfél órára való energiát tud tárolni.

Legfontosabb az időtényező!
Ezért a bejelentéseket csak és kizárólag telefonon, és nem messengeren, még kevésbé e-mailen tegyék, mert a mentőt sem írásban hívjuk, mert azt azonnal senki nem olvassa el. Ha nem vesszük fel a telefont, akkor éppen más hívásban vagyunk, türelmet kérünk, 5 percen belül visszahívjuk, vagy hívják a honlapon és a Pusztadoktor magazinban megtalálható másik számot, de ismétlem, ha kórházi ellátás kell, akkor ne madármentőhöz és ne nemzeti park mentőállomására küldjék, ahonnan majd valamikor állatorvoshoz kerül, de már biztosan későn, hanem a kórházba. Ha messze van, megszervezzük a fuvart, vagy kifizetjük az útiköltséget, ha helybeli önkéntesünk veszi át, megoldja a továbbítását.
Dr. Déri János