Gatyás ölyv a Madárkórházban
A gatyás ölyvek (Buteo lagopus) elsősorban téli vendégek a Kárpát-medencében.
Eredeti élőhelyük a tundra és az erdős tundra övben található. Magyarországra csak telelni jönnek, általában októberben tűnnek fel. Az egerészölyvekhez hasonlóan az alföldi sík vidékeket részesítik előnyben. Az egerészölyveknél nagyobb testűek, de elsősorban a kormánytollak felső részén található fehér faroksávjuk alapján lehet őket beazonosítani. Színezetük változó, vannak világosabb és sötétebb példányok is, de a fehér faroksáv minden egyednél megtalálható.
Téli pocok vadászataik közben gyakran a vörös vércsékhez hasonlóan szitáló repülést végeznek, azaz a zsákmányt kémlelve egy helyben lebeg. Gyakran elhullott állatok tetemeiből táplálkozik.
A tavalyi aszályos év után rendkívül enyhe telünk következett. Ebben a téli időszakban több gatyás ölyv is táplálkozott a Hortobágyon.
Az egyik madár viszont nem indult vissza az északi költőterületére, hanem Nagyhegyes és Nádudvar pusztáin maradt. Folyamatosan szemmel tartották a Hortobágyi Nemzeti Park természetvédelmi őrei és a Madárkórházunk madarászai. Megállapítottuk időközben, hogy gyűrűzött egyeddel van dolgunk, de a terepi megfigyelések alkalmával nem tudtuk leolvasni a gyűrűszámot.
Melanie Syrbe munkatársunk június legvégén még fotózta a madarat, majd július 10-én telefonáltak a diszpécserszolgálatunknak, hogy a madarat elütötték és lógatja a szárnyát. Szarvas Ferenc munkatársunk befogta a szárnytörött madarat Nagyhegyes-Elepen a Bekecs Sára emlékműnél és a Madárkórházba szállította, ahol dr. Déri János velőűrszegzéssel helyreállította a törött végtagot. Jelenleg az egyik kórtermünkben lábadozik.
A műtét során leolvastuk a gyűrűszámát és megállapítást nyert, hogy egy cseh gyűrű van rajta.
Lejelentettük a sorszámát és a Madárgyűrűzési Központ munkatársai jelezték, hogy az adatok szerint Brnotól mintegy 50 km-re, Verovany határában gyűrűzték 2021 novemberében, az akkor még 2 éves madarat, majd a helyszínen el is engedték. Reméljük az ölyv mihamarabb felépül és a téli időszakra újra a hortobágyi pusztáinkon látjuk viszont.
Látogassanak el a Madárkórházba és a gyógyuló félben lévő egerészölyveinken kívül most darázsölyvet, kígyászölyvet és eme gyönyörű madarat is megcsodálhatják!
Varga László
turisztikai menedzser