Olvasói kérdés:
Tisztelt Madárdoktorok!
Valószínű, hogy nem leszek egyedül a kérdésemmel…
Mint a madárpark honlapján is olvasni, a szarkák és a varjak (ahogy én látom, újabban a szajkók is) roppant mértékben elszaporodtak.
Lágymányos magasságában szó szerint nem látni más madarat, mert mindent kipusztítanak. Még az elég agresszív, csapatban tanyázó verebek is kezdenek megfogyatkozni.
A varjak évekkel ezelőtt minden tavasszal eltűntek, de most már nyáron is nagy tömegben látni őket – a dolmányos varjakat is, amelyek kifejezetten féltek az embertől, ahogy én láttam.
Az a kérdésem, mit kell(ene) ez ellen tenni? A kártevőket pusztító madarak, mint a rigók, cinegék, drámaian megcsappantak. Csak a galambok képesek lépést tartani a varjakkal és szarkákkal.
Mennyire káros az Önök szerint, hogy ilyen sok varjúféle él tartósan nem csak a városokban, hanem a kevésbé lakott területeken is?
Köszönettel:
N. Z. A.
Állatorvos válaszol:
Kedves A.!
Nincs több varjú, sőt kevesebb van, mint húsz éve, csak átcsoportosultak a lakott településekre, főleg városokba. 2001 előtt még 200 000 pár fölött volt a vetési varjak száma, és az úgynevezett F1-es, varjúfélékre szelektíven mérgező hatóanyagú tojás csalétket helyeztek ki hivatalosan ellenük. Ez valójában a dolmányos varjakra irányult, ha szakszerűen tették ki a tojást (a dolmányos varjú fészek 50 m-es körzetében a fészek tulajdonosa nem túr meg más varjút), akkor csak a dolmányost ölte meg, de ez nem volt mindig hibátlan. A vetési varjak száma tíz év alatt a tizedére csökkent. Dolmányos varjúból régebben nem volt sok, hiszen mint az apróvad és az énekesmadarak kártevőjét mindig mérgezték, lőtték, de az uniós csatlakozás után a vadászatát a fészkelési időszakban – amikor a leghatékonyabban lehet szabályozni – nem engedélyezték. Míg a természeti és mezőgazdasági területeken folyamatosan üldözik, a városokban nem bántják, ott nem szabad lőfegyvert használni, ezért ezt kihasználva beköltöztek a biztonságosabb lakott területekre. A szarka és a szajkó ugyanezt a stratégiát használja. Ezzel együtt, ennek hatásaként viszont lecsökkent a városi rigó és más énekesmadár állomány.
Ami lehet tenni ellenük, az a csapdázás.
Üdv. Dr. Déri János