A hét madárdala: Meggyvágó – 2020.03.09
A meggyvágó (Coccothraustes coccothraustes) a madarak osztályának verébalakúak (Passeriformes) rendjébe és a pintyfélék (Fringillidae) családjába tartozó faj.
Gyakori költőfajunk. Városi parkokban, fás-bokros élőhelyeken gyakran találkozhatunk vele. Télen feltűnik a madáretetőknél is. Csőre olyan erős, hogy akár a meggy magját is szét tudja roppantani. Az állkapocsizmával és kúpos alakú csőrével nagyon nagy nyomást képes kifejteni, számokban ez 150-180 font/ négyzethüvelyk. Bokrok, fák magvaival táplálkozik, de fiókáit főleg hernyókkal eteti. Részben vonuló, illetve kóborló, az északi populációk egy része hazánkban tölti a telet. Egyik legtermetesebb hazai pintyfajunk.
Európa és Ázsia területén honos. Vándorlásai során eljut Alaszkába is. Lombos és elegyes erdők, parkok és gyümölcsösök lakója.
Nem akarsz lemaradni további videóinkról? Iratkozz fel youtube-csatornánkra!
Óvatos madár, csendes, kevéssé feltűnő viselkedése miatt csak ritkán vesszük észre. A tél második felében és kora tavasszal azonban a hím megfeledkezik az óvatosságról. Rövid, pattogó hangon küld rejtjeles üzeneteket reménybeli partnerének. Évente egy vagy két alkalommal költ.
A fészket a tojó építi áprilisban,mely vékony, csésze alakú, és ágakból, zuzmókból és füvekből áll. Lombhullató erdőkben, parkokban, gyümölcsösökben, vagy nagyobb kertben megtalálhatjuk. Fészekalja 5 tojásból áll, melyen 12-13 napig kotlik a tojó és a hím eteti őket. Kotlófoltja van ami elősegíti a költést. A tojásokon (amelyek 24 mm-17 mm-esek), amelyek sima felületű, fényes, világoskék, vagy szürkészöld színűek, esetenként fekete pöttyökkel tarkítva. A kikelés után a családok még hosszabb időt töltenek együtt.
Egyes kutatások szerint a tojó meggyvágók a költési és etetési időszakban 5 km-es vonzáskörzetben mozognak, onnan szerzik be táplálékukat, ami elég nagy ahhoz képest, hogy alapvetően kistermetű madárról beszélünk.
Télen a helyben maradók és a hazánkban kóborlók létszámát a tőlünk északabbi területekről, Lengyelországból érkező példányok gyarapítják. Néha több száz madárból álló csapatok is összeverődnek.
A Természetvédelmi Világszövetség értékelése szerint jó kilátásokkal rendelkezik. Az európai állomány stabilnak mondható, Magyarországon védettséget élvez, eszmei értéke 25 000 forint.
Ha tettszett, ossza meg másokkal is!